آقای پروفسور علی معصومی

بیوگرافی

بیوگرافی آقای پروفسور علی معصومی

استاد دكتر علي معصومي در سال 1311 در «ساروق» اراك در خانواده‌اي اهل علم به دنيا آمد. تحصيلات ابتدايي و متوسطه را توام با تلاش معاش و كار و كوششي مثال‌زدني در اراك با موفقيت به پايان رساند و در سال 1335 به اخذ ليسانس شيمي از دانشگاه تهران و ليسانس تربيتي از دانشسراي عالي با رتبه اول نايل شد. وي پس از دو سال تدريس در دبيرستان‌هاي مختلف كشور با استفاده از بورس فارغ‌التحصيل ممتاز براي ادامه تحصيل به دانشگاه لندن اعزام شد و در سال 1341 بعد از دريافت مدارك ديپلم عضويت در كالج سلطنتي علوم و تكنولوژي دانشگاه لندن و كارشناسي ارشد و دكتري شيمي تجزيه از آن دانشگاه به ايران مراجعت كرد و فعاليت‌هاي خستگي ناپذير، بي وقفه و پرثمر آموزشي و پژوهشي خود را در گروه شيمي دانشگاه شيراز آغاز كرد.

شادروان دكتر معصومي 28 سال در آن دانشگاه درس محبت و ايثار و علم را بر گوش جان جوانان دانش پژوه اين مرز و بوم زمزمه كرد و روان تشنه آنها را با خنكاي دلپذير كنجكاوي و پرسشگري و تحقيق سيراب كرد. شاگردان ديروز دكتر معصومي كه بسياري از آنها امروز خود از استادان و استوانه‌هاي آموزش و پژوهش در كشور هستند گواهان صادقي بر تلاش، صبر، ايثار و تحمل اين استاد فقيدند. آن عاشق اعتلا و سرفرازي ايران و ايراني به دنبال نايافته‌ها و براي فراگيري و آموختن تازه‌هاي علم و دستيابي به رهيافت‌هاي نوين عازم سرزمين‌هاي ديگر هم شد و به عنوان محقق و استاد مدعو بخشي از ماهها و سالهاي اين 28 سال خدمت را در دانشگاه هاي «ارگان»، «پنسيلوانيا»، «فلوريدا» و «بركلي» (آمريكا)، سارلند و مايتر (آلمان) و اسلو (نروژ) به يادگيري و ياد دادن و گسترش مرزهاي دانسته‌هاي خود مشغول شد. حاصل اين تلاشها در اين 28 سال سرپرستي بيش از 30 پروژه علمي، 20 رساله كارشناسي ارشد، سه رساله دكتري، چاپ 10 مقاله علمي فارسي، 50 مقاله بين المللي و تاليف چهار جلد كتاب مي‌باشد.

دكتر معصومي از سال 1349 تا 1354 و همچنين سال 1375 رياست بخش شيمي دانشگاه شيراز را به عهده داشت. از سال 1354 تا 1356 معاونت دانشكده ادبيات و علوم و از سال 1357 تا 1358 رياست همين دانشكده را در دانشگاه شيراز به عهده داشت. ايشان طي اين سالها همچنين مشاور علمي تعدادي از بزرگترين كارخانجات روغن‌نباتي و صنايع غذايي، انجمن شهر شيراز، مركز بهداشت مواد غذايي و مركز تصفيه آب شيراز بود.

زنده ياد دكتر علي معصومي در سال 1369 به تهران آمد و فعاليتهاي آموزشي و پژوهشي خود را در دانشگاه‌هاي شهيد بهشتي و آزاد اسلامي تهران پي گرفت. مرحوم دكتر علي معصومي در اين عرصه جديد تلاش، كوشش و ايثار هم هفت سال ديگر با تمام وجود در حوزه‌هاي آموزشي، پژوهشي و مديريتي به تلاش علمي و راهنمايي و تدبير امور ادامه داد و در اين مدت با كنكاش و تلاشي مثال زدني در سه پايگاه دانشكده علوم و مركز تحقيقات شيمي دانشگاه شهيد بهشتي و دانشگاه آزاد اسلامي (واحد تهران شمال) پتانسيل شگرف مديريتي خود را به نمايش گذاشت. استاد در اين سالها از همكاري و همياري با مركز تحصيلات تكميلي زنجان نيز دريغ نورزيد و در تاسيس و راه‌اندازي اين نهاد پربار علمي و پژوهشي مددكار بود. استاد در اين دوران علي‌رغم مسئوليتهاي متعدد مديريتي، هرگز عشق اصلي خود، آموزش، ‌تدريس و تحقيق را فراموش نكرد و تعداد كتابهاي چاپ شده را از چهار جلد به هشت جلد و عدد مقالات را هم از 60 به 75 مقاله (61 مقاله بين المللي و 14 مقاله فارسي) افزايش داد. اين نماد تلاش و كوشش در كنار اين فعاليت‌ها از انجام وظايف اجتماعي و فرهنگي خود نيز بازنايستاد و در سالهاي اقامت در تهران همكاري و ارتباط خود را با انجمن شيمي و مهندسي شيمي ايران بيش از پيش گسترش داد به طوري كه در سال 1376 از طرف شيميدانان كشور به عنوان عضو شوراي عالي انجمن براي مدت چهار سال انتخاب شد. نمود كوچكي از كيفيت، گستره و مرتبت اين تلاشهاي خستگي ناپذير علمي، پژوهشي و فرهنگي را شايد بتوان در افتخارات علمي و جوايز پژوهشي و علمي كه طي اين 37 سال خدمت دبيري دبيرستانها، استادي دانشگاه‌ و تحقيق و مديريت به ايشان تعلق گرفته است، متجلي ‌يافت. دريافت مدال فرهنگ به عنوان شاگرد اول دوره كارشناسي شيمي، لوح استاد نمونه دانشگاه شهيد بهشتي، لوح استاد نمونه دانشگاه‌هاي كشور، كسب عنوان شيميدان برجسته سال 1372 از طرف انجمن شيمي و مهندسي شيمي ايران و دريافت جايزه جشنواره بين‌الملي خوارزمي در سال 1369 از جمله اين افتخارات مي‌باشند.

فرزانه به ابديت پيوسته ما در سال 1376 به افتخار بازنشستگي نائل آمد و يكسال بعد به همراه همسر به فرزندان خود در آمريكا ملحق شد. استاد در آنجا هم دست از تلاش علمي و پژوهشي برنداشت و در دانشگاه بركلي و آزمايشگاه لاورنس به كار تدريس و تحقيق مشغول شد. آخرين سمت ايشان در اين نهادها هم مشاورت ارشد كنترل كيفي محيط زيست بود. سرانجام در روز چهارشنبه هفتم مرداد ماه سال 1383، روح بزرگ دكتر علي معصومي دعوت حق را لبيك گفت و بنابر وصيت و تاكيد آن مرحوم و با همراهي و گذشت خانواده، كالبد خاكي استاد در سرزمين مادري آرام گرفت.