آقای پروفسور علی اکبر مشفق

بیوگرافی

بیوگرافی آقای پروفسور علی اکبر مشفق

دكتر علي اكبر مشفق در 25 فروردين 1304 در شهر خمين در استان مركزي ديده به جهان گشود. تحصيلات دوران ابتدائي را در شهر اراك گذراند و پس از آن براي ادامه تحصيل عازم تهران شد. در حين تحصيل در تهران تابستانها را در آزمايشگاه رنگرزي و نساجي شاهرود مشغول به كار بود و مدت 10 ماه نيز در پالايشگاه نفت آبادان به كار اشتغال داشت. براي ادامه تحصيل به كشور سوئيس عزيمت كرد و در تابستان سال 1329 از پايان نامه كارشناسي ارشد خويش دفاع نمود. درسال 1333 موفق به كسب درجه دكتراي خود كه زير نظر پروفسور Erlenmeyer ( ارلن ماير) شيميدان برجسته و برنده جايزه نوبل بود نائل آمد. دكتر مشفق در كمپاني شيميايي سيباگايگي Ciba Geigy) ) سوئيس مشغول به كار و تحصيل تجربه عملي بود. زنده ياد مشفق پس از بازگشت به ايران و مدتي فعاليت در دانشكده پزشكي به استخدام اين دانشكده درآمد. با تاسيس دانشگاه پهلوي، دكتر مشفق به دانشكده علوم منتقل و هسته هاي اوليه بخش شيمي دانشگاه شيراز را با جذب دو دانشجوي كارشناسي پي ريزي كرد كه بعد از دو سال با اختصاص آزمايشگاه مجزاي شيمي توسعه پيدا كرد. در اين زمان سال 1342 زنده ياد پروفسور علي معصومي به استخدام بخش شيمي درآمد و سپس زنده ياد دكتر بني هاشمي به اين بخش پيوست. در همين زمان دكتر مشفق با همكاري همكاران دكتر وصال ، دكتر ثبوتي، دكتر نيازي، دكتر ماهوتيان به تاسيس بخشهاي مختلف دانشكده علوم پرداخت. مي توان تاسيس دانشكده مهندسي دانشگاه شيراز كه با كمك زنده ياد دكتر منوچهر وصال انجام پذيرفت را جزء افتخارات دكتر مشفق به حساب آورد. نامبرده در پايه گذاري اولين دوره كارشناسي ارشد شيمي در داخل كشور بسيار موثر بود و ازاين بابت مي توان دكتر مشفق را پايه گذار دوره هاي آلي شيمي در ايران و پايه گذار دوره هاي تحصيلات تكميلي در شيراز دانست. از اولين دوره دانشجويان كارشناسي ارشد بخش شيمي شيراز مي توان دكتر حبيب فيروزآبادي، دكتر علي افضلي و دكتر روزپيكر را نام برد. دكتر مشفق در سال 1358 پس از خدمات شايسته و قابل توجهي كه به ايران عزيز كرد بازنشسته شد و در سال 1363 براي راه اندازي اولين دوره دكتراي شيمي داخل كشور مجدداً از ايشان دعوت و از تجربه نامبرده استفاده هاي شايان توجهي برده شد. همينك بخش شيمي كه دكتر مشفق تنها با يك اتاق تاسيس كرده بود به شهادت همگان و با استناد به مقالات چاپ شده در مجلات معتبر بين المللي به عنوان بزرگترين و اولين مركز توليد علم شيمي كشور هنوز يكه تاز و از اهميت وافري برخوردار است.

در جنگ تحميلي زنده ياد دكتر مشفق با جديتي بي نظير با همراهي تني چند از اساتيد بخش شيمي شروع به مطالعه و تحقيق در زمينه پدافند جنگهاي شيميايي كردند. حاصل نتيجه اين مطالعات يك كتاب به نام پدافند جنگهاي شيميايي توسط ايشان عرضه شد. دكتر مشفق نمونه هاي زيادي از قرصهاي ضد عفوني كننده آب ساخته كه به توليد انبوه رساند كه جهت استفاده عزيزان در جنگ كمكهاي شايان توجهي كرد.

زنده ياد دكتر علي اكبر مشفق از پايه گذاران بخش شيمي سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران مركز شيراز بود و با درايت ، همت و برنامه ريزي نامبرده مجموعه آزمايشگاههاي شيمي و پايلوت آن مورد استفاده قرار گرفت.

ايشان از موسسين شركت شيمي داروئي رجاء در سال 1366 بود كه با استفاده صنعتي از گياهان داروئي براي ساخت اسانس ها و عصاره هاي گياهي و توليد رنگهاي گياهي براي رنگرزي پشم و توليد مواد اوليه داروئي و آموزش نيروهاي متخصص بود كه در فضايي نزديك به شش هكتار در اكبرآباد شيراز در سال 1368 آماده بهره برداري شد. مجموعه فوق الذكر در سالهاي بعد براي استفاده در اختيار دانشكده داروسازي شيراز قرار گرفت.

سرانجام اين رادمرد علم نوين شيمي ايران در سحرگاه شنبه 24 دي ماه 1379 جان به جان آفرين تسليم كرد و شاگردان و همكاران خود را در تاسف و تاثري عميق فروبرد. روحش شاد و يادش پاينده باد.

جهت دانلود فایل PDF دکتر مشفق کلیک کنید.